* All furniture is in stock
Dining Chair Amalia / Raven 30, Taupe (Swivel Base)
132,00 €
In stock: 5+
Ask a question
Our team will respond to your inquiry within 2 hours.
Description
Specification
Returns and Exchanges
- Made of: seat: fabric, foam density: 35 kg/m³ (35 dns), backrest foam density: 28 kg/m³ (28 dns)
- Dimensions: width – 57 cm, depth – 60 cm, height – 85 cm
- Weight: 8 kg
- Colour: Taupe. (The actual shade of the furniture may slightly differ from the photos due to varying screen settings)
Modern dining chair with rounded armrests and ergonomic backrest fits perfectly in both modern and classic interiors. The swivel base (rotates 360°, with a return mechanism) adds extra functionality, making the chair perfect for both dining and workspaces.
Minimum order quantity 2 pieces
| Weight | 8 kg |
|---|---|
| Dimensions | 57 × 60 × 85 cm |
| Kilmės šalis | China |
| Spalva | Ore, Taupe |
| Medžiaga | Tapestry |
| Seating | Tapestry |
| Aukštis | 85 cm |
| Gylis | 60 cm |
| Plotis | 57 cm |
If you are not satisfied with your purchase, you can return it to us within 14 days for an exchange or refund. More information can be found here.
Contact Information
Contact us by phone at (+370) 659 00010 or email us at vilnius@priveehome.lt. Our assistants will answer your questions.
Contact Information
Contact us by phone at (+370) 659 00010 or email us at vilnius@priveehome.lt. Our assistants will answer your questions.
Delivery approximately in 2 days







