* All furniture is in stock
Simo Visco/Odessa 600-Conic KD Dining Chair, Light Grey
131,00 €
In stock: 2
Ask a question
Our team will respond to your inquiry within 2 hours.
Description
Specification
Returns and Exchanges
- Made of: seat: upholstery (premium plus line); polyurethane foam 32dns, viscoelastic material (memory foam)
- Dimensions: width – 52 cm, depth – 60 cm, height – 87 cm;
- Weight (unit): 8.5 kg
- Color – seat: light gray, legs: black. (The actual shade of the furniture may slightly differ from the photos due to different screen settings)
Modern, Light Grey Simo Visco/Odessa 600-Conic KD Dining Chair
The Simo Visco/Odessa 600-Conic KD Dining Chair offers exceptional comfort, featuring viscoelastic material (memory foam) that adapts to body contours and provides pleasant support even during extended sitting. Its elegant design makes this chair suitable for both modern and classic interiors.
Minimum order quantity 2 pieces
| Weight | 8,5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 52 × 60 × 87 cm |
| Kilmės šalis | Turkey |
| Spalva | Grey |
| Seating | Upholstery |
| Chair legs | Metal 1.2 mm |
| Aukštis | 87 cm |
| Gylis | 60 cm |
| Plotis | 52 cm |
If you are not satisfied with your purchase, you can return it to us within 14 days for an exchange or refund. More information can be found here.
Contact Information
Contact us by phone at (+370) 659 00010 or email us at vilnius@priveehome.lt. Our assistants will answer your questions.
Contact Information
Contact us by phone at (+370) 659 00010 or email us at vilnius@priveehome.lt. Our assistants will answer your questions.
Delivery approximately in 2 days



