* All furniture is in stock
Dining Chair Simo Visco/Odessa 550-Conic KD, Blue
131,00 €
Awaiting arrival
Ask a question
Our team will respond to your inquiry within 2 hours.
Description
Specification
Returns and Exchanges
- Made of: seat: upholstery (premium plus line); polyurethane foam 32dns, viscoelastic material (memory foam)
- Dimensions: width – 52 cm, depth – 60 cm, height – 87 cm;
- Weight (unit): 8.5 kg
- Color – seat: blue, legs: black. (Actual furniture color may vary slightly from photos due to different screen settings)
Modern, blue dining chair without armrests Simo Visco/Odessa 550-Conic KD.
This modern, blue dining chair stands out with its minimalist design. Its comfortable and ergonomic shape ensures comfort, while high-quality materials guarantee durability. The Simo Visco/Odessa 550-Conic KD chair is perfect for both modern and classic interiors, adding elegance and functionality to any space.
Minimum order quantity 2 pieces
| Weight | 8,35 kg |
|---|---|
| Dimensions | 50 × 60 × 88 cm |
| Kilmės šalis | Turkey |
| Spalva | Blue |
| Seating | Tapestry |
| Chair legs | Metal |
| Aukštis | 87 cm |
| Gylis | 60 cm |
| Plotis | 52 cm |
If you are not satisfied with your purchase, you can return it to us within 14 days for an exchange or refund. More information can be found here.
Contact Information
Contact us by phone at (+370) 659 00010 or email us at vilnius@priveehome.lt. Our assistants will answer your questions.
Contact Information
Contact us by phone at (+370) 659 00010 or email us at vilnius@priveehome.lt. Our assistants will answer your questions.
Delivery approximately in 2 days



