* All furniture is in stock
Dining Chair Christy / Raven 34, Light Brown (swivel base)
139,00 €
In stock: 5+
Ask a question
Our team will respond to your inquiry within 2 hours.
Description
Specification
Returns and Exchanges
- Made of: seat: velour, foam density: 35 kg/m³ (35 dns)
- Dimensions: width – 61 cm, depth – 63.5 cm, height – 85 cm, seat height – 50 cm
- Color: seat: light brown, legs: black. (The furniture shade in reality may slightly differ from the photos due to different screen settings)
Dining Chair Christy / Raven 34.
A modern and extremely comfortable dining chair with soft velvet upholstery, a comfortable backrest, and armrests. The swivel base (rotates 360°, with a return mechanism) adds extra functionality, making the chair perfect for both dining and workspaces.
Minimum order quantity 2 pieces
| Weight | 21,4 kg |
|---|---|
| Dimensions | 63 × 63,5 × 85 cm |
| Kilmės šalis | China |
| Spalva | Ore |
| Medžiaga | Velour |
| Seating | Velour |
| Aukštis | 85 cm |
| Gylis | 63,5 cm |
| Plotis | 61 cm |
If you are not satisfied with your purchase, you can return it to us within 14 days for an exchange or refund. More information can be found here.
Contact Information
Contact us by phone at (+370) 659 00010 or email us at vilnius@priveehome.lt. Our assistants will answer your questions.
Contact Information
Contact us by phone at (+370) 659 00010 or email us at vilnius@priveehome.lt. Our assistants will answer your questions.
Delivery approximately in 2 days







