* All furniture is in stock
Dining Chair Giray / Eden 6-Uras 10-Conic KD, Light Tan
Original price was: 126,00 €.50,00 €Current price is: 50,00 €.-60% OFF
Awaiting arrival
Ask a question
Our team will respond to your inquiry within 2 hours.
Description
Specification
Returns and Exchanges
- Made of: seat – fabric / leatherette, 32 DNS foam; frame – 18 mm MDF; legs – metal, 1.2 mm thick.
- Dimensions: width – 64 cm, depth – 61 cm, height – 84 cm; seat height – 50 cm.
- Color: seat – light tan upholstery / dark gray faux leather backrest, legs – black. (The actual furniture shade may vary slightly from the photos due to different screen settings.)
Modern dining chair with armrests Giray / Eden 6-Uras 10-Conic KD.
This modern dining chair with armrests features an elegant design and comfort. The upholstery with a soft textured effect provides a cozy feel, while the ergonomic shape offers additional comfort. The chair is perfect for the dining room, kitchen, living room, or workspace. An ideal choice for those seeking style and functionality.
- Minimum order quantity 2 pieces
| Weight | 8,25 kg |
|---|---|
| Dimensions | 64 × 61 × 84 cm |
| Kilmės šalis | Turkey |
| Spalva | Dark grey, Grey, Ore |
| Seating | Upholstery / Faux Leather |
| Chair legs | Metal 1.2 mm |
| Aukštis | 84 cm |
| Gylis | 61 cm |
| Plotis | 64 cm |
If you are not satisfied with your purchase, you can return it to us within 14 days for an exchange or refund. More information can be found here.
Contact Information
Contact us by phone at (+370) 659 00010 or email us at vilnius@priveehome.lt. Our assistants will answer your questions.
Contact Information
Contact us by phone at (+370) 659 00010 or email us at vilnius@priveehome.lt. Our assistants will answer your questions.
Delivery approximately in 2 days




