* All furniture is in stock
Dining Chair Duro / Coco 10 / Uras 12 – Conic KD
Original price was: 142,00 €.57,00 €Current price is: 57,00 €.-60% OFF
Awaiting arrival
Ask a question
Our team will respond to your inquiry within 2 hours.
Description
Specification
Returns and Exchanges
- Made of: seat – fabric / leatherette, 32 DNS foam; frame – 18 mm MDF; legs – metal, 1.2 mm thick.
- Dimensions: width – 64 cm, depth – 61 cm, height – 84 cm; seat height – 50 cm.
- Color: seat – light gray/gray, legs – black. (The furniture color in real life may differ slightly from the photos due to varying screen settings.)
Modern dining chair with armrests Duro / Coco 10 / Uras 12 – Conic KD.
This modern dining chair with armrests stands out with its elegant design and comfort. The fabric with a soft texture effect provides a cozy feel, while the ergonomic shape adds extra comfort. The chair is perfect for the dining room, kitchen, living room, or workspace. It is an ideal choice for those seeking style and functionality.
- Minimum order quantity 2 pieces
| Weight | 8,25 kg |
|---|---|
| Dimensions | 64 × 61 × 84 cm |
| Kilmės šalis | Turkey |
| Spalva | Dark grey, Grey |
| Seating | Upholstery / Faux Leather |
| Chair legs | Metal 1.2 mm |
| Aukštis | 84 cm |
| Gylis | 61 cm |
| Plotis | 64 cm |
If you are not satisfied with your purchase, you can return it to us within 14 days for an exchange or refund. More information can be found here.
Contact Information
Contact us by phone at (+370) 659 00010 or email us at vilnius@priveehome.lt. Our assistants will answer your questions.
Contact Information
Contact us by phone at (+370) 659 00010 or email us at vilnius@priveehome.lt. Our assistants will answer your questions.
Delivery approximately in 2 days




