* All furniture is in stock
Dining Chair Tango CL-17, Dark Grey
Original price was: 60,00 €.50,00 €Current price is: 50,00 €.-17% OFF
In stock: 5+
Ask a question
Our team will respond to your inquiry within 2 hours.
Description
Specification
Returns and Exchanges
- Material: Seat: fabric; Foam density: 22 kg/m³ (22 dns); Backrest: curved wooden back panel; Legs: metal, powder-coated in black; Adjustable feet
- Dimensions: width – 44 cm, depth – 62 cm, height – 85 cm, seat height – 48 cm, seat depth – 53 cm, backrest height – 43 cm.
- Color: seat: dark grey, legs: black. (The actual furniture shade may differ slightly from the photos due to different screen settings)
The Tango chair stands out with its soft, diamond-stitched backrest and elegantly curved shape, providing exceptional comfort. Sturdy black metal legs ensure stability. A perfect choice for both the dining room and workspace.
Minimum order quantity – pcs.
| Weight | 5,3 kg |
|---|---|
| Dimensions | 62 × 44 × 85 cm |
| Kilmės šalis | China |
| Spalva | Dark grey, Grey |
| Medžiaga | Tapestry |
| Seating | Tapestry |
| Aukštis | 85 cm |
| Plotis | 44 cm |
| Gylis | 62 cm |
If you are not satisfied with your purchase, you can return it to us within 14 days for an exchange or refund. More information can be found here.
Contact Information
Contact us by phone at (+370) 659 00010 or email us at vilnius@priveehome.lt. Our assistants will answer your questions.
Contact Information
Contact us by phone at (+370) 659 00010 or email us at vilnius@priveehome.lt. Our assistants will answer your questions.
Delivery approximately in 2 days





