* All furniture is in stock
Dining Chair Tango CL-12, Light Grey
Original price was: 60,00 €.50,00 €Current price is: 50,00 €.-17% OFF
In stock: 5+
Ask a question
Our team will respond to your inquiry within 2 hours.
Description
Specification
Returns and Exchanges
- Material: Seat: fabric; Foam density: 22 kg/m³ (22 dns); Backrest: curved wooden back panel; Legs: metal, powder-coated in black; Adjustable feet
- Dimensions: width – 44 cm, depth – 62 cm, height – 85 cm, seat height – 48 cm, seat depth – 53 cm, backrest height – 43 cm.
- Color: seat: light grey, legs: black. (The actual shade of furniture may differ slightly from the photos due to different screen settings)
The Tango chair features a soft, diamond-stitched backrest and an elegantly curved shape that provides exceptional comfort. Sturdy black metal legs provide stability. An excellent choice for both dining and work spaces.
Minimum order quantity – pcs.
| Weight | 5,3 kg |
|---|---|
| Dimensions | 62 × 44 × 85 cm |
| Kilmės šalis | China |
| Spalva | Grey |
| Medžiaga | Tapestry |
| Seating | Tapestry |
| Aukštis | 85 cm |
| Plotis | 44 cm |
| Gylis | 62 cm |
If you are not satisfied with your purchase, you can return it to us within 14 days for an exchange or refund. More information can be found here.
Contact Information
Contact us by phone at (+370) 659 00010 or email us at vilnius@priveehome.lt. Our assistants will answer your questions.
Contact Information
Contact us by phone at (+370) 659 00010 or email us at vilnius@priveehome.lt. Our assistants will answer your questions.
Delivery approximately in 2 days





