Dining Chair Beverly UF995-08, Moss Green
Original price was: 68,00 €.55,00 €Current price is: 55,00 €.-19% OFF
In stock: 5+
Ask a question
Our team will respond to your inquiry within 2 hours.
Description
Specification
Returns and Exchanges
- Material: Seat: fabric; Foam density: 22 kg/m³ (22 dns); Backrest: curved wooden back panel; Legs: metal, powder-coated in black; Adjustable feet
- Dimensions: width – 46 cm, depth – 58 cm, height – 97 cm, seat height – 43 cm, seat depth – 40 cm, backrest height – 37 cm
- Color: seat: moss green, legs: black. (The actual shade of the furniture may slightly differ from the one shown in the photos due to different screen settings)
The Beverly UF995-08 is a modern and comfortable dining chair featuring a seat upholstered in moss (green) fabric and an ergonomic backrest made from bent wood. Its metal legs provide stability and durability, while adjustable feet allow for easy adaptation to various floor types. With its minimalist design, this chair is perfect for the dining room, kitchen, or workspace.
Minimum order quantity – pcs.
| Weight | 5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 58 × 46 × 97 cm |
| Kilmės šalis | China |
| Spalva | Green |
| Medžiaga | Tapestry |
| Seating | Tapestry |
| Aukštis | 97 cm |
| Plotis | 46 cm |
| Gylis | 58 cm |
If you are not satisfied with your purchase, you can return it to us within 14 days for an exchange or refund. More information can be found here.
Contact Information
Contact us by phone at (+370) 659 00010 or email us at vilnius@priveehome.lt. Our assistants will answer your questions.
Contact Information
Contact us by phone at (+370) 659 00010 or email us at vilnius@priveehome.lt. Our assistants will answer your questions.
Delivery approximately in 2 days





